Farma Semice - prodej masa plemene Limousine

Chov a plemeno

Plemeno Limousine

Limousinský skot je masné plemeno červené barvy se světlejším odstínem srsti okolo mulce, očí a na distálních koncích končetin.
Plemeno se vyznačuje dobrou chodivostí a pastevní schopností. Krávy vykazují dobré mateřské vlastnosti a jsou dostatečně mléčné.
Předností je dobrá plodnost s příznivým mezidobím, dlouhověkost, a především snadnost telení.
Plemeníci dosahují hmotnosti až 1200 kg a krávy až 700 kg.

Prodej plemenných zvířat

Historie chovu plemene Limousine

Plemeno vzniklo v limousinské oblasti jihozápadní Francie v 17. století. Tato oblast je klimaticky poměrně drsná, plná přírodních luk a lesů. Nadmořská výška zde dosahuje až 1000 m n.m. s teplotami pohybující se od -15 °C až do +30 °C. Až do první poloviny 20. století bylo plemeno využíváno k tahu. K této práci byla vybírána zvířata velkého tělesného rámce, s velmi dobře vyvinutou svalovinou a pevným postojem, která byla schopna velké zátěže i přes poměrně jemnou kostru. Tyto vlastnosti položily základní předpoklad pro vznik typicky masného plemene (chovaného výhradně pro maso) s velkým podílem svaloviny a nízkým podílem tuku.

Prodej plemenných zvířat Limousine

Proto se plemeno Limousine vykazuje jatečnou výtěžností kolem 60 % při zachování špičkové kvality masa. Maso je libové, křehké, jemné a šťavnaté.
Počátkem devadesátých let bylo plemeno Limousin nejvíce využíváno v inseminaci v rámci užitkového křížení s naší populací skotu. První importy čistokrevných zvířat do České republiky byly uskutečněny z Maďarska a další zvířata už pocházela z Francie. Inseminace prověřenými býky z Francie v rámci čistokrevné plemenitby přinesla i výrazné zlepšení růstové schopnosti telat. To spolu s vynikající masnou užitkovostí plemene přineslo i značný zájem chovatelů o toto plemeno.
Plemeno Limousine je dnes druhé nejpočetněji chované masné plemeno ve Francii. Odtud se hojně rozšířilo do celého světa.

ZDROJ: ČSCHMS

Jsme ekologická farma

nacházející se v Jihočeském kraji nedaleko historického města Písek v obci Semice v krásné krajině Píseckých hor. Naše farma se zaměřuje na chov masného plemene Limousine, který je téměř celý rok chován na pastvinách pod širým nebem, a pouze v zimním období je větší část našich zvířat přesunuta do nově zrekonstruovaných zimovišť. Naše pastviny máme rozděleny na tři pastevní areály - „Havírky“, „Bejčák“ a „Vydlaby“, které jsou od farmy vzdálené jen pár kilometrů. Hospodaříme v režimu ekologického zemědělství na 192 ha trvalých travních porostů. (TTP)

img

Na naší farmě realizujeme jak inseminaci, tak i přirozenou plemenitbu masného skotu plemene Limousine. Pro přirozenou plemenitbu máme k dispozici 3 vlastní býky a pro inseminaci využíváme dovozové dávky plemenných býků. Také se zabýváme produkcí vlastních plemeníků i plemenných jalovic. Odchov plemeníků realizujeme jak prostřednictvím Odchovny plemenných býků Cunkov s.r.o., tak i odchovu u chovatele.